Kontakt

Ing. Petr Polakovič

Ředitel Muzea vystěhovalectví v Ralsku Náhlově
a spolku Sdružení Náhlov v oblasti Ralsko Náhlov.

Adresa Muzea vystěhovalectví do Brazílie:
Náhlov 100 p. Osečná
Liberecký kraj
463 52 Česká republika

Kontakty:
mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 602 326 558

 

Muzeum vystěhovalectví do Brazílie aktivně podpořilo výstavu Francise Pelicheka v Kutné Hoře

Ředitel Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku – Náhlově Ing. Petr Polakovič, zapůjčil dva obrazy Francise Pelicheka na výstavu o tomto malíři a učiteli, jejíž vernisáž proběhne v pátek 2. listopadu 2018.

" Obrazy jsem zakoupil pro Muzeum vystěhovalectví do Brazílie v loňském roce na Slovensku, s cílem posílit status muzea jako muzea se vším všudy. Rád bych v budoucnu docílil přijetí Muzea vystěhovalectví do Brazílie a nově vznikajícího Muzea Horních Vsí v Náhlově do Asociace muzeí a galerií ČR.
Francis Pelichek napsal mimo jiné také zábavný deník. Ten chci již řadu let vydat a sháním finance.
Výstavu jsem podpořil mimo jiné také komunikací s Brazilci za účelem jejich účasti na výstavě, bylo potřeba vyřešit práva k zapůjčeným fotografiím a další věci nezbytné pro otevření této unikátní výstavy."

Kdo byl Francis Pelichek

František Pelíšek, rodák z Kutné Hory, alias Francis Pelichek v Brazílii (Kutná Hora, 1896 - Porto Alegre, 1937) byl malíř a učitel v Porto Alegre na začátku 20. století.

Studoval malbu s významným českým výtvarníkem Františkem Kyselem a Emanuelem Dítětem ml.. Do Brazílie přiiplul 12. března roku 1920. Vyučoval na Institutu výtvarných umění v Porto Alegre od roku 1922 až do své smrti. Pracoval jako ilustrátor v časopise Revista do Globo, jeho spolupracovníci byli Joao Fahrion a Sotero Cosme vytvořil obaly a obrazy pro literární texty. V roce 1928 uspořádal samostatnou výstavu v Casa Jamardo a účastnil se kolektivních výstav, jako např. Salao de Outruno v roce 1925, veletrhu Exposição do Centenário da Revolucao Farroupilha v roce 1935, pro který vytvořil i pohlednice. Je autorem solidní a zajímavé práce, jeho díla se nacházejí ve sbírkách kulturního centra APLUB, na Pinacoteca Aldo Locatelli, Pinacoteca Sant'Angelo Baron, stejně jako v soukromých sbírkách.

Zobrazit v plné velikosti

Fotografie z této akce si můžete prohlédnout v naší fotogalerii. Děkujeme !

Požár Národního Muzea v Riu, Palác Boa Vista, kde žila Dona Leopoldina

Náš Spolek historie Mimoňska slaví pravidelně v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově výročí narození rakouské arcivévodkyně, portugalské královny a brazilské císařovny Dony Leopoldiny.
Mezi četnými dámami, hosty, které již zavzpomínali na Leopoldinu, byla například Magdalena Dietlová, nebo Veronika Lálová.

K osobnosti Leopoldiny se váže nyní aktuálně tragédie, která se stala na počátku týdne v Rio de Janieru. Palác, kde Leopoldina po svém příjezdu do Brazílie žila, Boa Vista, vyhořel. V paláci založil v roce 1818 Král Jan VI., tchán Leopoldiny Brazilské národní muzeum. Za 200 let své existence si Muzeum vybudovalo rozsáhlé a cenné sbírky a většina z nich byla nenávratně ztracena. Leopoldina přijela za svým ženichem Princem Pedrem, doprovázená Rakouskou vědeckou expedicí v roce 1817. Její tchán sem utekl před Napoleonem z Portugalska, on deset let dříve. Tehdy zde nebylo dostatek paláců pro bydlení a už vůbec ne na úrovni pro královskou rodinu. Jeden z koloniálních guvernérů proto králi věnoval svůj palác. Ten se pustil do jeho rekonstrukce a v souvislosti s příjezdem nevěsty pro jeho syna i do jeho rozšíření pro život mladé rodiny. Sama Leopoldina a řada vědců z týmu expedice, pět z nich původem z českých zemí, rovněž nemalou měrou přispěli ke zrodu Muzea.

Je to smutný moment, národní smutek pro celou Brazílii..........

Náš Spolek, který se zabývá historií zaniklých vesnic, si dobře uvědomuje, co to znamená ztratit povědomí, znalost o minulosti. Jedna z žen ve vedení muzea prohlásila:
Sem memoria agente ce nula. Bez paměti jsme nic, nemáme nic, máme nulu.

Ing. Petr Polakovič, Spolek historie Mimoňska
Ředitel Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově
Foto: Reuters

 

 

 

Další články...

 1. LTV Batayporá
 2. Kontakty

Podkategorie

 • Akce a přednášky

  Archiv článků k jednotlivým akcím, tj. přednáškám, různým akcím v Náhlově i mimo něj, je řazený primárně podle let. Po výběru konkrétního roku vyberte měsíc a po případě i konkrétní datum v měsíci, pokud je uvedeno. 

  Jako samostatnou položku můžete v levém menu najít
  Cestu po Brazílii 2015.
  Je to zatím největší zahraniční mise ředitele Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku - Náhlově,
  pana Ing. Petra Polakoviče, spojená s hledáním svých předků, kteří do Brazílie na začátku 20. století emigrovali.

  Články, které zde nenajdete, můžete vyhledat na titulní straně webu
  (nejsou ještě archivovány)

  V případě nejasností kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 • Cena pro Muzeum od brazilské vlády
 • Projekt Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku - Náhlově
 • Příspěvky uživatelů

  Nacházíte se v sekci našeho webu věnovanou příspěvkům všech, kteří se zajímají o emigraci do Brazílie ve 20. století.
  Chcete i Vy psát příspěvky o Vašem městě, či o Vašem místě, kde žijete, nebo prostě o životě v Brazílii, nebo naopak v Čechách? Máte ve svém okolí někoho, kdo by mohl přispět svým příběhem do mozaiky vystěhovalecké vlny z Čech do Brazílie? Pak neváhejte a kontaktujte nás, rádi Vaše příspěvky zveřejníme, nový příspěvek bude po nějaký čas vystavený na titulní straně našeho webu, archiv starších příspěvků najdete zde v této sekci. 

 • Média

  Mediální a publikační činnost Muzea vystěhovalectví do Brazílie
  v hlavních českých médiích.

  Ředitel Muzea vystěhovalectví v Ralsku - Náhlově, pan Ing. Petr Polakovič, vystupuje v České televizi a v Českém rozhlase, který pod názvem "Hledá se Kubíček" věnoval celý seriál prvnímu brazilskému prezidentovi Juscelinu Kubitschekovi. Historii prvního prezidenta Brazílie se věnuje i Muzeum vystěhovalectví v Ralsku - Náhlově pravidelnými každoročními oslavami jeho narozenin.